ملکه زنبور عسل و مسابقه مرگ سلطنتی

ملکه زنبور عسل یکی از اعضای برجسته کندو است. او نه تنها در میان جمعیت مستعمره‌اش منحصربه‌فرد است، بلکه برای حفظ آن جمعیت حیاتی است. یک ملکه می تواند روزانه 1500 تخم بگذارد! اگرچه تخم گذاری وظیفه اصلی اوست، ملکه ویژگی های بسیار دیگری دارد که ممکن است شما را شگفت زده کند.

پیشنهاد هاجرعسلی

خرید ژل رویال خالص

900,000 تومانخرید کنید

چگونه یک ملکه، ملکه می شود؟

چرا فقط یک ملکه در کندو وجود دارد؟ بگذارید از زندگی او برایتان بگوییم.

تولد ملکه زنبور عسلی

زنبورهای کارگر ماده و ملکه زنبور عسل دارای ژن های یکسانی هستند و هر لارو ماده، پتانسیل ملکه شدن را دارد. چیزی که ملکه را متفاوت می کند رژیم غذایی اوست.

هنگامی که کلنی زنبور عسل احساس می کند که به ملکه جدیدی نیاز دارد، شاید به این دلیل که ملکه بیمار است یا پیر شده است، زنبورهای کارگر روند پرورش ملکه زنبورهای جدید را آغاز می کنند.

زنبورهای پرستار 10 تا 20 لارو ماده تازه بیرون آمده را انتخاب می کنند و شروع به تغذیه آنها با رژیم غذایی سخت ژل رویال، ماده سفید شیری رنگی می کنند که زنبورها آن را ترشح می کنند. رژیم غذایی انحصاری ژل رویال سیستم تناسلی لارو ماده را تحت تأثیر قرار می دهد و او را به یک ملکه تبدیل می کند. ژل رویال سرشار از پروتئین، قندهای ساده، اسیدهای چرب، ویتامین های گروه B، مواد معدنی و ترکیبات آنتی باکتریال و آنتی بیوتیکی است.

هر زنبور ملکه در یک سلول لانه زنبوری به نام “سلول ملکه” رشد می کند که تا حدودی شبیه بادام زمینی است. هنگامی که لارو ملکه زنبور عسل آماده شفیره شدن (دگرگونی) به یک ملکه شد، زنبورهای کارگر روی سلول را می پوشانند و او درون آن تغییر شکل می دهد. در روز 15 ام، زمانی که به طور کامل رشد کرد، با کمک چند زنبور کارگر راه خود را از سلول بیرون پیدا می کند.

زندگی ملکه زنبور عسل

پس از اینکه ملکه از سلول خود بیرون می آید، کارهای دیگری برای انجام دادن دارد… او به طور غریزی قصد کشتن خواهرانش را دارد… دیگر ملکه های جدید…. او با صدای بلند آنها را صدا می کند. دیگر ملکه های جدید به عقب برمی گردند و از این طریق می توانند یکدیگر را برای مبارزه تا سرحد مرگ پیدا کنند. حتی ملکه‌هایی که هنوز در سلول‌های ملکه‌شان هستند، به عقب برمی‌گردند و به ملکه این امکان را می‌دهند که حتی قبل از اینکه از تخم بیرون بیایند، آن ها را تا حد مرگ نیش بزند.

هنگامی که نبرد انجام شد، ملکه یک پرواز جفت گیری را انجام می دهد او با تمام قدرت به سمت بالا پرواز می کند و هر زنبور نری که به او رسید می تواند با او جفت گیری کند. این پرواز به او این توانایی را می دهد که برای 3-5 سال آینده تخم های بارور شده بگذارد.

پس از جفت گیری به کندو برمی گردد. اگر مادرش (ملکه قدیمی) هنوز در کندو باشد و به پایان عمرش نزدیک شود، ملکه جدید او را خواهد کشت. اگر ملکه قدیمی با ازدحام زنبورها ( زنبور های کارگر دور تا دور ملکه بال می زنند تا ملکه از گرمای حاصل کشته شود.) ترک کرده باشد، ملکه جدید تخمگذاری را بر عهده خواهد گرفت.

ملکه باقی عمر خود را در کندو با حضور کارگران زندگی خواهد کرد. او به انتهای هر سلول لانه زنبوری «اتاق بچه‌ها» (جعبه‌های کندویی که ملکه در آن زندگی می‌کند) نگاه می‌کند. اگر سلول خالی باشد، شکم خود را به داخل سلول می‌اندازد تا تخم بگذارد.

در تابستان، او می تواند تا 2000 تخم در روز بگذارد! او هر از گاهی در کندو می ایستد تا توسط زنبورهای کارگری به نام “خدمتکار” او را نظافت و تغذیه کنند. آنها یک دایره در اطراف او تشکیل می دهند و همچنین فرومون او را در کندو پخش می کنند. این فرومون ملکه به زنبورها می گوید که او زنده و سالم است. او می تواند 3 تا 5 سال زندگی کند.

با نزدیک شدن به پایان عمر، توانایی او برای تخم گذاری کمتر می شود و مقدار فرمون ملکه ای که او تولید می کند کاهش می یابد. در نتیجه زنبورها همانطور که قبلاً توضیح داده شد شروع به پرورش ملکه های جدید خواهند کرد.