8 راه غلط برای تشخیص عسل طبیعی از تقلبی

 

عسل یکی از محصولات طبیعی و مفیدی است که توسط زنبورعسل از گل ها بدست می آید. عسل طبیعی به دلیل ویژگی‌ های بیولوژیکی و شیمیایی خود، ارزش غذایی بالایی دارد. اما به علت ارزش اقتصادی بالا و تقاضای روز افزون برای این محصول، متاسفانه برخی افراد تلاش می کنند تا عسل تقلبی را به عنوان عسل طبیعی به بازار عرضه کنند. در این مقاله، به بررسی راه های تشخیص عسل طبیعی از عسل تقلبی می‌ پردازیم.

چه عسلی طبیعی است؟

چه عسلی طبیعی است؟

عسل طبیعی به عسلی گفته می شود که به صورت طبیعی و بدون هیچ گونه افزودنی، از گل ها و گیاهان تولید می شود. عسل طبیعی تحت تاثیر عوامل خارجی قرار نمی گیرد و همانطور که از نامش پیداست، به صورت طبیعی و خام و بدون تغییرات در محتوای آن به دست می آید. این عسل دارای خواص بسیار زیادی می باشد که برای سلامتی بسیار مفید هستند. این خواص شامل قابلیت ضد باکتری، ضد التهاب، ضد ویروس، تقویت سیستم ایمنی، کاهش التهابات دستگاه گوارش، بهبود عملکرد قلب و عروق، کاهش خطر ابتلا به بیماری‌ های مختلف و بهبود سلامت عمومی بدن می شود. در مقابل، عسل تقلبی به طور مصنوعی تولید می شود و ممکن است شامل مواد افزودنی مختلفی از جمله شیرین کننده های شیمیایی باشد.

 

چند مدل عسل تقلبی داریم؟

همانطور که می دانید، عسل های تقلبی نیز به گونه های مختلفی تولید می شوند که در ادامه قصد معرفی آن ها را داریم.

 

 1. عسل تقلبی غیرمستقیم

این عسل از شهد گل ها بدست نمی آید! در این شیوه، زنبورداران از قند های مصنوعی مانند قند، شکر و … برای تغذیه زنبور استفاده می کنند. این بهترین نوع تقلبی بودن می باشد، زیرا عسل همچنان از زنبور بدست می آید و مصرف آن خطر قابل توجهی نخواهد داشت.

 

 1. عسل ترکیبی

در این شیوه، عسل با مواد قندی ترکیب می شود ک باعث بیشتر شدن مقدار آن و سود بیشتر خواهد شد. تشخیص این مدل عسل تقلبی راحت تر می باشد، چون این ترکیب معمولا موجب ترش شدن عسل می شود!

 

 1. عسل تقلبی خالص

این عسل، خطرناک ترین عسل تقلبی است که وجود دارد و متاسفانه بطور انبوه تولید می شود. عسل تقلبی خالص، از ترکیب مواد شیرین مختلفی بدست می آید و هیچ ارتباطی با زنبور ندارد. خوردن یک قاشق شکر بسیار بهتر از خوردن این عسل می باشد!

 

چرا عسل های تقلبی وارد بازار می شوند؟

عسل های تقلبی به دلایل مختلفی وارد بازار می شوند. برای مثال، عدم نظارت کافی از سوی مقامات، موجب کلاهبرداری های بیشتری در این زمینه می شود. همچنین، عدم آگاهی مصرف کنندگان هم این فرصت را به شیادان می دهد تا به تولید عسل تقلبی روی آورند. البته، لازم به ذکر است که گران قیمت بودن عسل طبیعی هم موجب شده است تا سود بسیار بالایی در تولید عسل تقلبی وجود داشته باشد که بسیار وسوسه انگیز می باشد.

تشخصیص عسل تقلبی

راه های تشخیص عسل طبیعی از عسل تقلبی

حال وقت آن رسیده تا به معرفی راه های تشخیص عسل طبیعی از عسل تقلبی بپردازیم و هر کدام را بررسی کنیم. اما قبل از آن باید گفت که هنوز هیچ روش خانگی برای تشخیص عسل طبیعی از تقلبی وجود ندارد. بنابراین، راه هایی که در ادامه توضیح داده شده اند، منبع علمی ندارند و فقط تجربیات کاربران در سطح اینترنت می باشند!

 

 1. حلالیت عسل طبیعی در آب: وقتی عسل طبیعی را در آب بریزید، چسبندگی خود را حفظ می کند و ته لیوان جمع می شود. اما عسل تقلبی سریعتر در آب حل می شود. البته برخی عسل های طبیعی مانند عسل های مرکبات نیز خاصیت حلالیت پذیری بالایی دارند.

 

 1. بو و رایحه: عسل های طبیعی با توجه به گیاهانی که زنبور از آنها تغذیه کرده، بو و رایحه های متفاوتی دارند. در واقع اگر بویایی خوبی داشته باشید می توانید عطر گل های استفاده شده در عسل را احساس کنید. در صورتی که عسل تقلبی می تواند بدون بو، با بوی ترش و یا ترکیبات صنعتی باشد.

 

 1. طعم و مزه: عسل طبیعی طعم خود را نسبتا زودتر در دهان از دست می دهد، اما عسل تقلبی بخاطر شیرین کننده هایی که دارد طعم شیرین بسیار قوی دارد. همچنین با سرد و گرم کردن عسل طبیعی، طعم و مزه ی آن فرق می کند.

 

 1. ترکیب عسل طبیعی با زرده تخم مرغ: اگر عسل طبیعی را با زرده تخم مرغ خام مخلوط کنید، بعد از چند دقیقه شبیه به زرده تخم مرغ پخته می شود. اگر این حالت پیش نیامد احتمال دارد که آن عسل تقلبی باشد.

 

 1. تشخیص عسل طبیعی با حرارت دادن: در این روش، عسل را حرارت می دهیم و اگر به سرعت رنگ آن تغییر کرد و کاراملی شد و کف نکرد، یعنی عسل طبیعی است زیرا عسل تقلبی با حرارت دادن کف می کند.

 

 1. تست عسل تقلبی با دستمال کاغذی: اگر عسل طبیعی را روی دستمال کاغذی بریزید، پشت دستمال کاغذی خیس نمی شود. اما اگر عسل تقلبی باشد، به علت رطوبت بالا پشت دستمال کاغذی هم خیس خواهد شد.

 

 1. قیمت عسل طبیعی: قطعا یکی از شاخصه های مهم، قیمت می باشد. طبیعتا عسل طبیعی بدلیل زحمت فراوانی که دارد قیمت بالایی خواهد داشت. اما عسل های تقلبی ممکن است از قیمت پایینی برخوردار باشند. البته که قیمت به تنهایی شاخصی قطعی نمی باشد.

 

 1. تشخیص عسل تقلبی با کبریت: در این روش عسل را روی کبریت می ریزیم و بعد پاک می کنیم. سپس تلاش به روشن کردن کبریت می کنیم. اگر کبریت روشن شد، عسل طبیعی می باشد و اگر نشد، به معنای تقلبی بودن عسل می باشد. زیرا عسل غیرطبیعی رطوبت بالایی دارد.

 

خب، همانطور که گفتیم این روش ها مبنای علمی ندارند و فقط تجربیات و ایده های افراد می باشد. هدف از انجام این آزمایشات فقط برای فریب مشتریان بوده و روش های کاملا اشتباهی می باشند! پس تنها راهی که باقی می ماند، انجام تست های آزمایشگاهی می باشد.

تشخیص عسل با آزمایش

تشخیص عسل طبیعی با آزمایش

باید بدانید که مطمئن ترین روش برای تشخیص عسل طبیعی، انجام تست های آزمایشگاهی می باشد. برای تشخیص عسل طبیعی از تقلبی می توان از آزمایش های مختلفی مانند آزمایش شکر، نسبت فروکتوز به گلوکز، آزمایش پلاریمتری و … استفاده کرد. برای مثال در آزمایش پلاریمتری، در صورتی که عسل طبیعی باشد نور به سمت چپ منحرف می شود ولی در صورتی که گلوکز مایع یا شکر اضافه شده باشد نور را به سمت راست منحرف می کند. این تست ها به تحلیل ترکیبات شیمیایی و فیزیکی عسل کمک می کنند.

اما امکان انجام این تست برای خانواده ها کاملا غیر منطقی می باشد. همچنین بسیاری از افراد شرایط این کار را هم ندارند.

پس خریداران باید چکار کنند؟ تنها راه دستیابی به عسل طبیعی و باکیفیت، خرید از یک فروشگاه معتبر می باشد. این ساده ترین راهی است که می توانید انتخاب کنید.

 

فروشگاه آنلاین هاجر عسلی

یکی از این فروشگاه ها، هاجر عسلی می باشد که 40 سال سابقه در زمینه زنبورداری دارد. هاجر عسلی یکی از معتبرترین فروشگاه های فروش عسل است که برای محصولات خود برگه ی تست آزمایشگاه را ارائه می دهد. همچنین، فروشگاه محصولات زنبور هاجر عسلی برای تمامی محصولات خود، 7 روز ضمانت بی قید و شرط را ارائه می دهد تا اگر به هر دلیلی از کیفیت عسل دریافتی خود نامطمئن بودید، آن را برگشت بزنید و مبلغ به حساب شما باز خواهد گشت.

همچنین فروشگاه خرید آنلاین عسل هاجر عسلی، به هر کسی که بتواند با برگه آزمایشگاه ثابت کند که محصولاتش تقلبی هستند، دو برابر هزینه محصول و هزینه آزمایشگاه را می دهد. بنابراین، بدون هیچ ترسی خرید خود را انجام دهید زیرا در هر صورت شما برنده خواهید شد!

برداشت عسل طبیعی

 

سخن پایانی

در این مقاله به معرفی عسل طبیعی و عسل غیر طبیعی پرداختیم. به شما گفتیم که عسل طبیعی چیست و انواع عسل تقلبی را م معرفی کردیم. در ادامه نیز  راه تشخیص عسل طبیعی از عسل تقلبی را بررسی کردیم که هیچکدام پایه و اساس علمی نداشت و آزمایش تنها راه بود. که به دلیل در دسترس نبودن آن، خرید از یک فروشگاه معتبر مانند هاجر عسلی بهترین و راحتترین گزینه شد. برای خرید عسل طبیعی می توانید به وبسایت هاجر عسلی مراجعه نمایید.

 

پرسش‌های متداول

 1. منظور از عسل طبیعی چیست؟

عسل طبیعی توسط زنبور ها از شهد گل ها و گیاهان جمع آوری شده و فاقد هرگونه مواد مصنوعی و ناخالصی است.

 

 1. چگونه می‌توانیم تفاوت بین عسل واقعی و تقلبی را تشخیص دهیم؟

تنها راه قابل اطمینان، انجام تست های آزمایشگاهی است و بقیه روش های گفته شده قابل اعتماد نیستند.

 

 1. آیا عسل تقلبی می‌تواند خطراتی برای سلامتی داشته باشد؟

عسل تقلبی ممکن است از مواد سرطان زایی مانند ساخارین بدست آمده باشد که بسیار خطرناک می باشد. همچنین، عسل غیرطبیعی می تواند حساسیت‌ زا باشد و یا ناراحتی‌ های گوارشی ایجاد کند.

 

 1. آیا قیمت عسل نشان‌دهنده اصالت آن است؟

اگرچه عسل واقعی ممکن است کمی گران‌ تر باشد، اما قیمت به تنهایی شاخصی قطعی نیست. بهتر است از فروشگاه های قابل اعتماد مانند هاجر عسلی خرید کنید که 40 سال سابقه در حوزه زنبورداری دارد.

 

 1. عسلی که شکرک می‌زند طبیعی است یا تقلبی؟

در کل عسل چون یک محلول فوق اشباع قندی است پس می تواند شکرک بزند یا رس ببندد. پس شکرک زدن معیار مناسبی برای تشخیص عسل طبیعی نمی باشد. برخی عسل ها زودتر و بعضی دیرتر رس می بندند.